Köşe Yazısı Nedir?

Köşe yazıları ile muhtemelen ilk tanışmamız gazetelerdeki yazarların belirli periyotlarda yazdığı yazıları görerek olmuştur. Gazete sayfalarında ayrılmış bu bölümlere "köşe", yazılara da "köşe yazısı" denmektedir.

Olayın edebi boyutuna gelirsek, köşe yazılarının diğer adı da fıkradır. Tabii bu "fıkra" ile eğlence amaçlı yazılan/anlatılan fıkra birbirinden tamamen farklıdır. Köşe yazısı anlamına gelen fıkranın "güldürmek" gibi bir amacı yoktur. Genellikle belirli konular hakkında bilgi vermek veya yazarın yorumlarını aktarmak için yazılır. Köşe yazısı Türk edebiyatına Tanzimat döneminde Batı' daki gazetecilik ile girmiştir.

Örnek bir köşe yazısı

Köşe Yazısı Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köşe yazıları günümüz dünyasında her ne kadar yazılı için hazırlansa da daha geniş kitlelere ulaştığı yer Internet ortamıdır. O yüzden yazının okunabilirliği oldukça önemlidir. Öncelikle köşe yazısını yazmadan önce her türlü yazıda olduğu gibi bir yazı planı yapmak, örnekler toplamak, fikri zenginleştirmek ve daha sonra da verilmek istenen mesajı (varsa eğer) vermek gerekir.

  1. Yazı planı yapma: Bu plan yazının genel hatlarını oluşturur. Yazının kaç bölümden oluşacağı, başlığı ve alt başlıkları belirlenir.
  2. Görsel kontrol: Yazılan ortam bir gazete olacaksa kelime ve sütun sayısına da dikkat edilir. Internet sitelerinde genellikle paragrafların olmasına ve görsel eklenmesine özen gösterilir. Unutulmamalıdır ki akıcı bir yazı her zaman okuyucuyu içine çeker ve amaca hizmet eder.
  3. İmla kontrolü: Teknolojinin gelişmesi ile birlikte genellikle metin editörleri otomatik kontrol yapsa da cümle düşüklüklerine karşı metni başka bir kişinin kontrolüne sunmak faydalı olacaktır.
Örnek yazıya ulaşmak için tıklayın.

İyi bir Köşe Yazısının Özellikleri

  • Köşe yazıları, masal değildir. Gerçekçi ve güncel olmalıdır.
  • Okuyucunun rahatça anlayacağı bir dille yazılmalıdır.
  • Köşe yazıları, yoruma açıktır ve kanıtlanması zorunlu değildir.
  • Günün koşulları ile yorumlanmalıdır, kalıcı değildir.
  • Modern dünyada okurların tepkilerini de içine almalıdır. (yorum kısımları vs.)
  • Paragraflar, görseller ve kalın yazılar uyumlu şekilde kullanılmalıdır.

Köşe Yazısı Örnekleri

Sitemizde sizlerle her gün 300' ün üzerinde yazarın yazısını paylaşıyoruz. Türkiye' nin en çok okunan köşe yazısı sitelerinden birindesiniz. Köşe yazısı örneklerine ulaşmak için tek yapmanız gereken şey ana sayfamıza giderek sosyal medyadaki güncel paylaşım oranlarına göre sıraladığımız en popüler yazarların yazılarından örnekler almak olacak. Bu yazının üst kısmında hali hazırda 2 yazarın yazısını sizlerle paylaştık.

Soru ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz;)

Günlük Köşe Yazıları Ailesi